کلینیک مالی آوا

شکایت از کارفرما

شکایت از کارفرما

اگر قصد شکایت از کارفرما خود را در اداره کار و امور اجتماعی دارید، آگاهی از قوانین کار کمک شایانی به شما می‌کند تا با آخرین تغییرات قانون کار و شکایت از کارفرما بابت حقوق اشنا شوید.

در رابطه با مسائل و مشکلات رابطه کارگر و کارفرمایی  نکات و مطالبی وجود دارد که اگر طرفین نسبت به آن ها علم و اگاهی پیدا کند علاوه بر این که کیفیت روابط بهبود و راندمان کاری افزایش می یابد طرفین به صورت کامل به تمامی حقوق مصرح در قوانین خود دست خواهند یافت آنقدر سوال در این موارد از ما شده است که تیم پژوهشی آوا حساب توس به همراه وکلای مجرب خود تصمیم گرفتند مقاله کوتاهی در این مورد بنویسند ما قصد داریم تا با در اختیار قراردادن این نکات ، شما را در نیل به این اهداف یاری نماییم.

رابطه کارگر و کارفرما به چه صورت است؟

قانونگذار به وضوح روابط کارکرد کارفرما را تعریف نموده است که کارفر مکلف است طبق تعرفه ها و مشخصه هائیکه بابت حقوق و دستمزد، عیدی و پاداش، مرخصی ، حق اولاد، حق مسکن، خوار و بار و سایر موارد حقوق حقه کارگر را به موقع پرداخت نماید و اگر چنانچه به نحوی از انحاء کارفرما از ادای آن موارد استنکاف یا تعلل نماید کارگر حق دارد با مراجعه به اداره کار محل نسبت به اعلام شکایت و استیفای هر نوع از حقی که داشته شکایت کند.

کارفرما کیست؟

کارفرما شخصی است که کارگر به درخواست اعتبار او در مقابل دریافت حقوق و سایر مزایا کار می کند. مدیران و مسئولانی که عهده دار اداره کارگاه هستند نماینده کافرما محسوب می شوند.

برای شکایت چه مراحلی را باید طی کنیم؟

برای شکایت از کارفرما و احقاق حقوق خود ابتدا باید در اداره کار دادخواست ثبت نمایید . این دادخواست جهت شکایت از کارفرما باید در اداره کار واقع در منطقه شهرداری محل انجام کار به ثبت برسد .

 جهت شکایت از کارفرما و ثبت آن فرم های چاپی مخصوصی در نظر گرفته شده است که در آن تمامی مشخصات کارگر و کارفرما اعم از نام ، نام خانوادگی ، عنوان شغلی ، میزان سابقه در کارگاه و آدرس باید به ثبت برسد .

 پس از ثبت دادخواست و تعیین وقت رسیدگی پرونده ابتدا در هیات تشخیص به عنوان مرحله بدوی بررسی می گردد .

کارگر باید تمامی مستندات خود جهت اثبات شکایت از کارفرما را ارائه نماید و سپس کارفرما متناسب با آن مدارک و مستندات به دفاع از خود می پردازد . در نهایت هیات محترم تشخیص با بررسی و در نظر گرفتن جمیع جهات نسبت به صدور رای اقدام می نماید .

پس از آن هریک از طرفین ظرف ۱۵ روز می توانند نسبت به رای صادره در هیات حل اختلاف اعتراض نمایند و مجددا طرفین با ارائه همان مستندات و یا مستندات جدید در صورت وجود به دفاع از خود می پردازند و هیات محترم حل اختلاف اداره کار با بررسی مجدد مستندات نسبت به صدور رای نهایی اقدام می نماید .

پس از صدور رای توسط هیات حل اختلاف ، رای صادره ظرف ۳ ماه از تاریخ ابلاغ قابل فرجام خواهی در دیوان عدالت اداری می باشد . اما این بار ، فرجام خواهی در دیوان عدالت اداری مانع از اجرای رای نخواهد شد . کارفرما مبلغ محکوم به را به کارگر پرداخت می نماید و در صورت نقض رای صادره در دیوان عدالت اداری ، کارگر مبلغ در یافتی را به کارفرما مسترد می نماید

شکایت از کارفرما بابت بیمه نکردن به چه صورت است؟

از جمله حقوقی که به کارگر تعلق میگیرد. بیمه شدن وی می باشد که کارفرما مکلف است به محض شروع بکار در پایان هر ماه لیست بیمه را براساس میزان حقوق و تعرفه ایکه تعیین شده است به تامین اجتماعی ارسال و در موازات آن مالیات را هم به دارائی بدهد و چنانچه کارفرما از انجام این تکلیف امتناع یا تعلل نماید کارگر میتواند شکایت خود را برای برقراری بیمه تسلیم نماید.

شکایت از کارفرما بابت اخراج به چه صورت است؟

در رابطه با اخراج کارگران همواره تجربیان نشان داده است یا تعلل و قصور و تخلف و ناکارآئی کارگران باعث میشود که کارفرما نسبت به اخراج آنان اقدام نماید یا بعلت مشکلات انتقادی و لزوم تقلیل نیرو و یا تغییر کاربری و عوامل آن اخراج کارگر توسط کارفرما انجام شود که مباحث دیگری نیز در این زمینه بصورت جنبی وجود دارد که ذکر آنان طولانی به نظر میرسد.

آیا کارفرما حق بستن قرارداد موقت را دارد؟

معمولاً بعضی از کارفرمایان برای اینکه جذب نیروی کارآمد داشته باشند میتوانند به منظور آزمایش قرارداد موقت با کارگر تنظیم نمایند که در کوران کارکرد و آزمایش چنانچه توانائی و قابلیت کار از ناحیه کارگر را تائید نمودند باید نسبت به جذب نیرو و پرداخت حق بیمه از تاریخ شروع کار اقدام و طبق مطالباتی که قانون کار برای کارگران تعیین و مشخص نموده است وارد عمل شود.

مهلت شکایت از کارفرما

مهلت شکایت از کارفرما بابت مطالبه حقوق و مزایای پرداخت نشده و همچنین بیمه معوقه، باتوجه به اینکه اینگونه دعاوی مشمول مرور زمان نمیشوند، هیچگونه محدودیت زمانی برای اقامه دعوی وجود ندارد. و در هر زمان، کارگر و حتی بعد از فوت کارگر وراث قانونی وی میتوانند علیه کارفرما اقامه دعوی نماید

آیا گرفتن وکیل برای شکایت از کارفرما لازم است؟

تنها محلی که ممکن است نیاز به وکیل رسمی در دعاوی بین کارگر و کارفرما نیاز باشد اداره کار است که کارگر یا کارفرما میتوانند هر فرد عادی یا واجد شرایط را بعنوان نماینده به اداره کار معرفی نمایند و حضور نماینده آنان به منزله وکیل تلقی میشود و هرگونه دفاع یا مواردی که نیاز باشد در جلسه مطرح و قابلیت رسیدگی خواهد داشت

در صورتیکه نیاز به مشاوره دارید میتوانید به صورت رایگان مورد حقوقی خود را از طریق تلفن با همکاران ما مطرح کنید و یا در صورت تمایل به مشاوره حضوری از طریق پیامک یا تماس با کارشناس ما زمان مشاوره خود را ثبت کنید تا مشاوران ما  قرار مشاوره شما را قطعی کنند

Share:

Leave a پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلینیک مالی آوا

کلینیک مالی آوا

                             اطلاعات تماس
دفتر تهران              دفتر مشهد
09193689446       09199864014
05136024422       09154422149

دسترسی سریع

کلینیک مالی آوا حساب دارای دو نمایندگی در تهران و مشهد و دارا بودن افراد متخصص در هر زمینه

اخرین اخبار کلینیک مالی آوا حساب

جهت اطلاع از اخرین اخبار کلینیک مالی آوا حساب ایمیل خود را وارد کنید

مکان ما روی نقشه