کلینیک مالی آوا

اخذ ایزو

اخذ ایزو

موضوع این مقاله ی شرکت آوا حساب ، موضوعی بسیار نام آشنا و مهم به نام ” اخذ ایزو ” می باشد.

بله، اهمیت موضوع اخذ ایزو ما را بر آن داشته است که مقاله ای جامع و کامل در مورد مراحل و روند اخذ ایزو تهیه و خدمت شما بزرگواران ارائه دهیم.

واژه ی ایزو (ISO ) ، اختصار عبارت :

International Organization for Standardization “”

می باشد که به مفهوم ” سازمان بین المللی استاندارد سازی ”

می باشد.

امروزه ایزو ( ISO) نوعی گواهی نامه یا تاییدیه می باشد که توسط مجمعی متشکل از سازمان های استاندارد کشور های عضو تعبیه شده است.

اعضای مجمع جهانی ایزو (ISO) نمایندگانی از جانب دولت های مختلف می باشند.

همین امر سبب ارزش حقوقی بالای ایزو و دلیلی در جهت نقش آفرینی ویژه ی ایزو در بین بخش های مختلف دولتی و غیر دولتی شده است.

ارزش تاییدیه و گواهی استاندارد ایزو سبب شده است که بسیاری از شرکت های تولیدی و ارائه کننده ی خدمات ، نسبت به کسب و اخذ این گواهی اقدام نمایند.

انواع استاندارد های ایزو:

۱-استاندارد مدیریت کیفیتISO-9001

هدف از تدوین این استاندارد به وجود آوردن الگویی بین المللی برای پیاده سازی و استقرار سیستم های مدیریت و تضمین کیفیت بوده که مورد استقبال در سطح جهان قرار گرفت. در واقع استاندارد ایزو ۹۰۰۱ به یک محصول خاص داده نمی شود، بلکه فرایند تولید کالا یا خدمات را در یک واحد تجاری مورد ارزیابی قرار می دهد. از مزایای بکارگیری استاندارد ایزو ۹۰۰۱:

_ شفافیت فرایندها و شاخص ها در سازمان.

_  بررسی فعالیتهای سازمان مطابق با اهداف سازمان.

_ جلوگیری از دوباره کاریها به واسطه ی تعریف فعالیت های سیستماتیک.

_ افزایش توان رقابتی در عرصه بین الملل.

۲-استاندارد محیط زیستISO-14001

شامل استانداردهای بین المللی در رابطه با سیستم های زیست محیطی است که در سال ۱۹۹۶ میلادی به وسیله کمیته فنی ۲۰۷ سازمان ایزو به وجود آمدند. این سیستم شامل ساختار سازمانی، فعالیتهای طرح ریزی، تعیین فرایندها و در اختیار گیری منابع لازم جهت تهیه، اجرا، بازنگری و حفظ خط مشی زیست محیطی سازمان است. این گواهی نامه به سازمانی داده می شود که در درازمدت برنامه های عملی برای کمک به پاکیزه ماندن محیط زیست داشته باشد. از مزایای این استاندارد:

_ افزایش سهم بازار در سطح بین الملل.

_ رعایت بهتر و بیشتر قوانین و مقررات مربوط به محیط زیست.

_ ایجاد سیستم های مدیریت زیست محیطی.

_ ایجاد ارزش افزوده بیشتر برای سازمان.

۳-استاندارد مدیریت ایمنی و بهداشتONSAS-1800

این استاندارد جهت تأمین نیاز سازمانها به یک استاندارد سیستم ایمنی و بهداشت شغلی تدوین شده تا بدین وسیله بتوانند سیستم مدیریت خود را در زمینه های بهداشتی و ایمنی ارزیابی کنند. ساختار این استاندارد با استاندارد های ایزو۹۰۰۱ و ۱۴۰۰۱ سازگار است که سازمانهابتوانند سیستم های مدیریت کیفیت،محیط زیست و بهداشت شغلی را با هم ادغام کرده و سیستم مدیریتی یکپارچه ایجاد کنند

مزایای این استاندارد:

_ ساختاری مناسب جهت مدیریت بهداشت و امنیت شغلی.

_ تفکری طرح ریزی شده و مستند در رابطه با بهداشت و امنیت شغلی.

_ به وجود آمدن محیط کاری امن تر.

۴- استاندارد مدیریت ایمنی مواد غذاییISO-22000

این استاندارد مجموعه ترکیبی مؤثری جهت حصول اطمینان از امنیت غذایی در طول زنجیره غذایی را ایجاد می کند که عناصر کلیدی آنها شامل ارتباط متقابل، سیستم مدیریت، برنامه های پیشنهادی است. بکارگیری این استاندارد به سازمانهای زنجیره غذایی کمک می کند تا خطرات موجود در سیستم خود را شناسایی نموده و کنترل کنند.

۵-استاندارد ISO/IEC-17020

این استاندارد،از استانداردهای تخصصی است برای معیارهای عمومی برای فعالیت انواع مختلف سازمانهای بازرسی کننده. هدف از این استاندارد مشخص کردن معیارهای عمومی سازمان های بازرسی کننده بیطرف جدا از بخش مورد بازرسی ، استفاده سازمانهای بازرسی کننده و مراجع تأیید صلاحیت و دیگر سازمانهای مرتبط با شناسایی صلاحیت سازمانهای بازرسی کننده است.

۶-استاندارد تأیید صلاحیت آزمایشگاهISO/IEC-17025

این استاندارد برای کلیه ی آزمایشگاههایی که خدمات اندازه گیری، تست، آزمون و کالیبراسیون ( آزمایشگاههای صنعتی) را ارایه می دهند بدون توجه به تعداد پرسنل یا گستردگی محدوده فعالیتهای آن دارای کاربرد است.

۷- استاندارد مشخصات فنی در صنایع خودروسازیISO/TS-16949

با وجود استانداردهای سری ایزو۹۰۰۱، برخی از حوزه های اقتصادی چون صنایع خودرو که علاقه به برآورده شدن خواسته های کیفی خود دارند الزامات ویژه ای را تدوین کرده اند و تأمین کنندگان را ملزم به اجرای این خواسته ها کرده اند. بررسی برای حل مشکل مربوط به ارزیابی مکرر خواستهای قطعه سازان طرف قرارداد، منجر به تشکیل گروه کاری بین المللی صنعت خودرو شد که این گروه کاری اقدام به یکپارچه سازی الزامات خودروسازان جهان نمود.

۸- استاندارد کنترل نقاط بحران در صنایع غذاییHACCP

استقرار این سیستم در سازمان با توجه به اجرای مراحل کنترل مناسب و مؤثر در طول فرایندهای پذیرش مواد اولیه، تولید محصول، انباش ونگهداری و ارسال محصول به سازمان اطمینان می دهدکه با حداقل هزینه مطمین ترین کنترل ها را انجام می دهد.

مراحل اخذ گواهی نامه ایزو

_ تصمیم و تعهد مدیریت به پیاده سازی صحیح و مناسب سیستم.

_ انتخاب مشاور جهت پیاده سازی صحیح و مناسب سیستم.

_ شناخت سازمان و تجزیه و تحلیل وضعیت فعلی سازمان.

_ ارایه آموزش های لازم به کارکنان و مدیران.

_ تشکیل کمیته راهبری و کمیته اجرایی.

_ طرح ریزی سیستم به وسیله کمیته های  راهبری سازمان.

_ تدوین مستندات مورد نیاز ( همچون خط مشی، اهداف، نظامنامه، تهیه فرمها..)

_ اجرای سیستم و رفع مشکلات و عدم انطباق ها.

_ ممیزی داخلی و رفع عدم انطباق ها.

_ ممیزی خارجی و صدور گواهی نامه به عنوان آخرین مرحله استقرار نظام مدیریت

نکته ی مهم : کلیه گواهی نامه های مربوط به سازمان بین المللی استاندارد سازی یا ایزو به مدت سه سال اعتبار دارد و در طول این سه سال جلساتی در جهت تحقق ممیزی ها و دستورات سازمان گواهی دهنده برگزار می گردد.

لازم به ذکر می باشد که مراحل قانونی و مقرراتی ایزو امری بسیار سخت گیرانه و حساب شده می باشد و در صورت تصمیم به اخذ ایزو، می توانید از تجارب و تخصص تیم آوا حساب نهایت استفاده را نمایید.

کلینیک مالی آوا حساب دارای دو نمایندگی در تهران و مشهد و دارا بودن افراد متخصص در هر زمینه

اخرین اخبار کلینیک مالی آوا حساب

جهت اطلاع از اخرین اخبار کلینیک مالی آوا حساب ایمیل خود را وارد کنید

مکان ما روی نقشه