میزان مالیات نقل و انتقال سهام

میزان مالیات نقل و انتقال سهام

 

نقل و انتقال سهام به دو دسته تقسیم می‎شود. ابتدا سهامی که قابلیت واگذاری و نقل و انتقال ندارند و دوم سهامی که می‎توانند به دیگری منتقل شوند توضیحات بیشتر مرتبط با این موضوع در مقاله های قبل در وبسایت آوا حساب توس خدمت شما بزرگواران ارائه شده است  و اما میزان مالیات نقل و انتقال سهام به چه صورت است؟و برای نقل و انتقال سهام خود چه مقدار مالیات باید بپردازیم ؟تیم پژوهشی آوا حساب برای پاسخ به سوال شما همراهان همیشگی این مقاله را در اختیارتان قرار می دهند.

از هر نقل و انتقال سهام و سهم الشرکه و حق تقدم سهام و سهم الشرکه شرکا در ساير شرکت ها ماليات مقطوعي به ميزان 4 درصد ارزش اسمي آنها وصول مي شود و از اين بابت وجه ديگري به عنوان ماليات بر درآمد نقل و انتقال فوق مطالبه نخواهد شد. براساس اين گزارش؛ انتقال دهندگان سهام و سهم الشرکه و حق تقدم سهام مکلفند قبل از انتقال، ماليات متعلق را به حساب سازمان امور مالياتي کشور واريز کنند.

  

  ادارات ثبت يا دفاتر اسناد رسمي نيز مکلفند در موقع ثبت تغييرات يا تنظيم سند انتقال حسب مورد گواهي پرداخت ماليات متعلق را اخذ و ضميمه پرونده مربوط به ثبت يا انتقال کنند. همچنين در شرکت هاي سهامي پذيرفته شده در بورس اندوخته صرف سهام مشمول ماليات مقطوع به نرخ نيم درصد خواهد بود و به اين درآمد ماليات ديگري تعلق نمي گيرد و شرکت ها مکلفند تا پايان ماه بعد از تاريخ ثبت افزايش سرمايه آن را به حساب سازمان امور مالياتي کشور واريز کنند.

   

 

پژوهشگران ما در اين مقاله مي افزايند: از هر نقل و انتقال سهام و حق تقدم سهام شرکت ها اعم از ايراني و خارجي در بورس ها يا بازارهاي خارج از بورس داراي مجوز، ماليات مقطوعي به ميزان نيم درصد ارزش فروش سهام و حق تقدم سهام وصول خواهد شد و از اين بابت وجه ديگري به عنوان ماليات بر درآمد نقل و انتقال سهام و حق تقدم سهام و ماليات بر ارزش افزوده خريد و فروش مطالبه نخواهد شد.

    همچنين کارگزاران بورس ها و بازارهاي خارج از بورس، مکلفند ماليات ياد شده را هنگام هر انتقال از انتقال دهنده وصول و به حساب تعيين شده از طرف سازمان امور مالياتي کشور واريز کنند و ظرف ده روز از تاريخ انتقال، رسيد آن را به همراه فهرستي حاوي تعداد و مبلغ فروش سهام و حق تقدم مورد انتقال به اداره امور مالياتي محل ارسال کنند.

 

شایان ذکر است،آوا حساب توس با بهره گیری از کارشناسان متخصص و مجرب ، با افتخار آماده ی ارائه ی خدمات  به شما عزیزان، در زمینه های ثبت شرکت،ثبت برند،ثبت تغییرات شرکت،نقل و انتقال سهام شرکت های سهامی خاص و نقل و انتقال سهم الشرکه در شرکت های با مسئولیت محدود می باشد

تغییرات شرکت هاحسابداری ، مالی و مالیاتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *